fbpx

Chytrá továrna v Průmyslu 4.0

Chytrá továrna umožňuje digitální propojení výrobního systému, vč. strojů, výrobních linek, skladů a dodavatelských firem. Počítá se zde s metodami autooptimalizace, autokonfigurace, autodiagnostiky nebo např. strojového vnímání. Na nejnižší úrovni řízení obráběná komponenta komunikuje s výrobním strojem prostřednictvím serveru a ten je napojen na vyšší řídicí úroveň.

Úpravy a změny produktů vyžadují neustálou výměnu informací. Komunikace proto probíhají interaktivně a v reálném čase dle požadavků zákazníků. Výroba je flexibilně přizpůsobena datům z internetu. Na výrobní proces je úzce navázán nákup materiálu, skladování, logistika a obchod. Mluvíme zde o náhradě klasické hromadné sériové výroby stejných výrobků efektivním zpracováním individuálních objednávek při zachování stejně nízké ceny.

Podle Hospodářských novin se chytrá továrna vyznačuje následujícími charakteristikami:

  • Materiál a komponenty jsou dodávány v přesně ten okamžik, kdy jsou potřebné. Úrovně jejich zásob kontrolují drony.
  • Výrobní roboty mezi sebou komunikují a upozorňují na nestandardní situace.
  • S roboty komunikuje i výrobek, kterým jim sděluje, jak má vypadat a co s ním mají provést.
  • Ve výrobě je zajištěna nulová chybovost pomocí chytrých senzorů.
  • Doprava zásob a výrobků po továrně je řešena autonomními vozidly, která šetří náklady a dopravu zefektivňují.
  • Zákazník má možnost do poslední chvíle ovlivnit specifikaci výrobku.

Chytré továrny jsou klíčovým prvkem přechodu k digitalizovanému a automatizovanému podnikání. Umí autonomně řídit kompletní výrobní proces a zároveň zefektivnit. V chytrých továrnách spolu přirozeně komunikují lidé, stroje a zdroje, podobně jako v komunikaci na sociálních sítích.

Zdroje:

ABB.cz, 2016. Jaká bude továrna budoucnosti? Dostupné z: https://www.abb-conversations.com/cs/2016/01/jaka-bude-tovarna-budoucnosti/

IHNED.cz, 2016. Jak funguje chytrá továrna? Dostupné z: http://archiv.ihned.cz/c1-65344610-jak-funguje-chytra-tovarna