Již jsme se zde zabývali zásobami a tím, kolik jich mít, zda málo, abychom v nich nedrželi finanční prostředky, nebo hodně, abychom předešli problémům z nedostatku zásob. Rozhodnutí o velikosti zásob je součástí řízení zásob ve firmě. Jednou z možností, kterou se můžeme v oblasti řízení zásob a výroby zabývat, je metoda Kanban.
Rozhodně bychom o ní měli uvažovat v případech, kdy se setkáváme s vysokými náklady, ať už v případě personálních zdrojů, kvality nebo zásob, dále kdy se potýkáme s vysokými zásobami, výpadky výrobního procesu z důvodu nedostatků zásob, dlouhými seřizovacími časy a průběžnými časy výroby.
Kanban znamená v japonštině karta, štítek nebo lístek (Václav Vítek, SvětProduktivity.cz). Patří mezi metody využívané v oblasti synchronizace toků. Ve výrobě největší ztráty z hlediska délky průběžné doby výroby způsobuje zásoba rozpracované výroby (Dušan Kučerák, IPACzech.cz).
Nejjednodušším způsobem (v praxi však nejhůře aplikovatelným), je její odstranění např. sloučením procesů – tzn. vytvořením plynulého toku materiálu. V podnicích se však setkáváme s množstvím procesů, při kterých není možné zavádět plynulý tok materiálu z následujících důvodů:
- Některé operace jsou navrženy tak, aby vyráběly ve velmi rychlém, resp. pomalém cyklovém čase. Vyžadují množství přetypovaní, protože jsou určeny pro více výrobkových skupin (např. vstřikovací lisy)
- Některé operace (např. u dodavatele) jsou vzdálené a nakládání každého vyrobeného kusu není možné (potřeba vytvoření expedičních dávek)
- Operace, které mají dlouhou průběžnou dobu výroby, resp. nejsou přímo vázané na ostatní procesy v plynulém materiálovém toku (Dušan Kučerák, IPACzech.cz)
V těchto případech je možné využít tahový systém řízení výroby – Kanban (Dušan Kučerák, IPACzech.cz)
Přínosy je možné rozdělit do oblasti informačních a materiálových toků:
- V oblasti informačních toků je to především jednodušší způsob plánování. Postupné nahrazování vertikálních informačních toků – tzn. plánování každého procesu dílenským plánovačem, horizontálním tokem informací (požadavek zákazníka je naplánován dílenským plánovačem jen pro jeden proces, z kterého následně Kanban karta řídí pohyb materiálu na všech pracovištích, které tento proces předchází).
- V oblasti materiálových toků je to především řízení pohybu materiálu v definovaných mezích. V každé Kanban tabuli je nastavený stav minimální a maximální hladiny pro každý produkt. Rychlým pohledem na tuto tabuli je možné okamžitě zjistit stav rozpracované výroby pro každý produkt na dílně. Toto je základní krok k tomu, abychom zkrátili průběžnou dobu výroby a tím zvýšili flexibilitu a konkurenceschopnost podniku. (Dušan Kučerák, IPACzech.cz)
Předpoklady zavedení Kanban systému:
- vyškolený, ale hlavně motivovaný personál
- vysoký stupeň opakování výroby, bez velkých výkyvů v poptávce
- vzájemně harmonizované kapacity
- rychlé postupy přetypování zařízení
- připravenost personálu v případě zvýšeného poptávky dělat přesčasy (částečná pružnost kapacit)
- rychlé odstranění poruch by měli zvládnout dobře vyškolení operátoři zařízení
- výkonná kontrola kvality přímo na pracovišti
- připravenost managementu na všech úrovních delegovat pravomoci
- správně navržený layout dílny, s tendencí k linkovému uspořádání (plynulé toky) (Václav Vítek, SvětProduktivity.cz)
Základní pravidla pro fungování Kanban systému:
- Personál následujícího procesu je povinen odebrat dílce z předcházejícího procesu, tak jak to předepisuje příslušná Kanban karta (množství, typ…).
- Výrobní personál může vyrábět jen to, co mu povoluje výrobní Kanban karta.
- Pokud na pracovišti nejsou k dispozici žádné Kanban karty, nesmí být realizována žádná činnost (doprava, výroba).
- Kanban karty jsou vždy přepravovány společné s paletami a dílci (kromě jejich návratu).
- Výrobní personál odpovídá za to, že jen výrobky se stoprocentní kvalitou budou vloženy do palet pro následující proces. Pokud se vyskytne chyba, následuje stop celého procesu a odstranění chyby tak, aby se nemohla opakovat.
- Inicializační počet Kanban karet musí být postupně redukován, provázanost procesů se musí zvyšovat, snížení zásob odkrývá problémy a umožňuje tak jejich eliminaci. (Václav Vítek, SvětProduktivity.cz)